top of page
Блог вчителя історії Базирь Дар'ї Сергіївни

Розселення слов’янських племінних союзів на території України внаслідок Великого переселення народів. 
Першим відомим за історичними джерелами (Йордан) слов’янським вождем, що мав необмежену владу, у ІV ст. був Бус (Бож).
Серед лінгвістів побутує версія, що своєю самоназвою слов’яни зобов’язані назвам ландшафту. Імовірно, в його основі був топонім «Славутич» — інша назва Дніпра, що містить у собі корінь зі значенням «обмивати», «очищати». Прадавня фольклорна традиція виводить більшість слов’янських народів від трьох легендарних братів-родоначальників: Руса, Чеха й Ляха.
У давніх слов’ян татуювання носили переважно жінки. Малюнки на шкірі були ритуальним оберегом хранительки домашнього вогнища. Візерунки, нанесені фарбою на обличчя, руки, ноги чи тіло, мали захищати їх від злих сил.
Давні слов’яни вважали, що навіть просто обрізувати волосся означає змінити своє життя. Перший зрізаний локон первістка зберігали протягом усього життя на випадок важкої (смертної) хвороби будь-кого з членів сім’ї. Тоді локон клали у полотняний мішечок, надівали, як ладанку, на шию хворої людини, усією сім’єю вставали навколо нього і читали особливу погоджувальну молитву. Незабаром хвороба мала відступити.
Вагітні до пологів не стриглися, щоб випадково не відібрати силу у себе самої таі у малюка і взагалі намагались ніяким способом не порушувати незміцнілу душу.
Люди похилого віку збирали своє волосся, яке після розчісування залишалося на гребінці, і наповнювали ними подушечку, яку згодом клали їм під голову в труну. Вважалося, коли Господь відпускає душі покійних на землю побачитися з рідними, душа шукає місце і спускається на цю подушечку.
Для особливого випадку в сім’ях в’язали сорочку з волосся — власяницю. На Страсному тижні таку сорочку після лазні по черзі одягали усі члени сім’ї і читали молитви. Вважалося, що це оберігає сім’ю від прострілу і порчі протягом року.
Волосся сильної духом людини вплітали у пастуший батіг. Такого батога слухалася будь-яка худобина, і людина могла, тричі ударивши батогом об землю, направити стадо будь-якою дорогою.
Вважалося, що під час сну душа залишає тіло й подорожує у просторі. Тому категорично заборонялося будити сплячого. Люди вірили, що, перервавши «політ душі», можна позбавити
людину життя.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мозаїка цікавих фактів

Найдавніші язичницькі боги слов’ян
Рід (Род) — творець всього сущого: світла, темряви і світобудови, батько Сварога, бог над богами.
Лада (Ладо) — богиня любові, краси і шлюбу, Берегиня, Світла богородиця, Діва-лебідь, дружина Білобога, піклувалася про достаток, дозрівання врожаїв.
Сварог — бог створення світу, бог-коваль, володар світла, вогню, творець і законодавець, навчив людей шлюбу, хліборобства,подарував їм плуг.
Семаргл (Семиргл, Вогнебог, Семиярило) — бог вогню і Місяця, захисник домашнього вогнища, охоронець селянських наділів, бог літнього сонцестояння.
Морана (Морена, Мара) — богиня темряви, морозу і смерті.
Даждьбог (Дажбог, Білобог) — бог Сонця, бог добра і світла, творець землі, батько Перуна, бог достатку, покровитель Руської землі.
Ярило (Яромир) — бог весняного рівнодення, весняного буйства природи, родючості і плодючості, природи, що пробуджується.
Дана — богиня води.
Перун — бог грози, грому і блискавки, бог князівської дружини.
Мокоша (Мокош) — богиня долі, богиня-мати, богиня землі,
родючості і ткацтва.
Стрибог — бог-батько, бог вітрів.
Чорнобог — бог темряви, ночі, зими, холоду, але водночас таємничості, ворожіння, марення, сну.
Велес (Волос, Тур) — бог багатства, скотарства, може бути, плодючості, покровитель господарства, господар лісу, божество мисливської здобичі.
Леля — богиня весни та молодості, нерозривно пов’язана з весняним відродженням природи, початком польових робіт.
Див — бог неба, батько богів та людей, правитель Всесвіту, творець блискавок.
Лель (Полель) — бог кохання, син Лади.
Хорс — назва бога Сонця (чи небесного світила загалом) на Русі.
Рожаниці — богині долі.

Додатковий параграф про новітню історію України.

 

Всі, хто здає ЗНО з історії України цьогоріч знають про зміни до програми з цього предмета. Вони стосуються новітньої історії України, тих подій, що відбувалися та відбуваються протягом останніх двох років. Однак, можливо, не всі знають та не всі мають додаток до підручників - окремий параграф про недавні події, Революцію Гідності та агресію Росії проти України.

Перейти

Блог вчителя історії Базирь Дар'ї Сергіївни
bottom of page